Zpracování zvuku na Linuxu (3/3): Programy

V tomto díle upozorním na své oblíbené aplikace, které používám při zpracování zvuku na Linuxu. Ovšem ani uživatelé windows nepřijdou tak úplně zkrátka, protože některé z nich fungují jak na linuxu, tak i ve windows.

Rezound a Audacity

RezoundRezound je můj oblíbený program na stříhání audiosouborů. Má všechny funkce, které jsou potřebné pro rutinní práci, navíc jednoduše přístupné: zoom, zarážky (cue), výběr (přichytávající se automaticky k zarážkám), přehrávání celku, částí, výběrů, skok na zarážky, normalizace, filtry, automatické uložení do více částí u souboru rozděleného zarážkami. U mp3 souborů uložených z on-line
vysílání (ze streamu) umí správně načíst všechna data, i když soubor je složen z více skladeb, některé editory totiž umí zpracovat jen pouze 1. část.

 

Audacity

Audacity je další stříhací program, oproti Rezoundu má tu výhodu, že exituje pro více platforem (existuje verze i pro Windows). Možná je to otázka zvyku, ale uživatelské rozhraní považuji za méně pohodlné.

Streamripper a curl

Streamripper je program, který umí stahovat audiostream (internetové rozhlasové vysílání) a ukládat jej na disk. Pokud součástí streamu jsou i informace o jednotlivých skladbách, umí jednotlivé skladby identifikovat a ukládat do samostatných souborů. Bohužel
zpravidla informace o začátku a konci skladby bývají nepřesné. Streamripper je k dispozici i pro Windows.
Pro nahrávání ze streamu se dá také použít utilita curl, spouštěná z příkazového řádku (v terminálu); je k dispozici i pro Windows.

RipperXRipperX

RipperX je program, který umí vyextrahovat z audioCD jednotlivé skladby a uložit je jako mp3 (rippovat). Pokud jste připojeni k internetu, umí se připojit i k on-line databázi, identifikovat rippované CD a do uložených mp3 souborů vložit správné ID tagy s informacemi o skladbě.

Kid3

Kid3Kid3 umožňuje editovat ID-tagy v mp3-souborech. Zvládá jak verzi 1 tak i verzi 2 tagů. Umí přednášet data mezi verzemi tagů, umí také automaticky vložit do id-tagu části z pojmenování souborů. Bohužel pouze pro Linux.

K3bK3b

Program s nenápadným názvem K3b je program pro vypalování CD a DVD. Zvládá různé formáty (datové, audio-cd, dvd-video). Umí vypalovat audio-cd rovnou ze zvukových souborů (včetně mp3). Bohužel pouze pro Linux.

Kaffeine

Kaffeine je primárně videopřehrávač. Ovšem ve
spojení s DVB-T tunerem je schopen přehrávat i on-line digitální vysílání (televizní i rozhlasové). Kaffeine umí přijímaný digitální stream ukládat do souboru (mpg), záznam lze i naprogramovat. Existuje jen pro Linux, ve windows obvykle není potřeba, protože výrobce DVB-T turneru dodává zpravidla vlastní obslužný program pro tuner.

ProjectX

ProjectXProjectX je program, který umí rozdělit (demux) ozvučené videosoubory (mpg) a rozdělit na samostatné video a audio. Přitom umí obrazové a zvukové stopy opravit, tj. doplnit chybějící data tak, aby časová osa zůstala zachována. To je nutné především u souborů uložených z digitálního vysílání. U nich se totiž stává, že část informací je v
důsledku chyb v přenosu ztracena. Soubory získané z digitálního vysílání DVB-T rozhlasu mají analogický formát jako video, jen obrazová stopa je prázdná. Před sestříháním takového záznamu je potřeba jej „prohnat“ přes demuxer (třeba ProjectX), který vyrobí běžný audiosoubor (v případě českého DVB-T je to mp2).

ProjectX je program v javě, může běžet tam, kde je Java RunTime, tedy jak na linuxu, tak i ve Windows. Doporučuji v obou případech Sun Java Runtime (zdarma).

Přidej komentář